ForumTutkusu.Com - Forum Tutkunlarının Tek Adresi
Geri git   ForumTutkusu.Com - Forum Tutkunlarının Tek Adresi >
ForumTutkusu Kültür ve Sanat Forumları
> Genel Kültür-Sanat Forumu

Hannibal Ve Pön Savaşları

Genel Kültür-Sanat Forumu

Konu Bilgileri
Konu Basligi
Hannibal Ve Pön Savaşları
Konudaki Cevap Sayisi
2
Suan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayisi
525

Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Eski 23 Haziran 2015, 00:52   #1
Www.ForumTutkusu.Com
 
Liich Kullanıcısının Avatarı

 
Kayıt Tarihi:28 Mayıs 2015
Şehir: Demhane
Mesajlar: 585
Konular: 271
Ruh Halim : : Keyifli
Aldığınız Beğeni: 211
Beğendikleriniz: 49
Durumu: Liich Şuan Çevrimdışı

:unlem Hannibal Ve Pön Savaşları

Hannibal Ve Pön Savaşları
Kuzey afrika daki kudretli kartaca ülkesinin büyük komutanı amilkar barka savaşa gidiyordu. roma lıların ispanya daki dostlarına karşı sefere çıkmadan, amacı olan akdeniz egemenliğini kurmadan önce esmun (savaş) ve baal (güneş) tanrıları için kurbanlar kestiriyordu. dokuz yaşındaki oğlu anibal da yanındaydı. birdenbire ona döndü ve sordu:
"benimle birlikte savaşa gitmek ister misin?"
çocuk büyük bir heyecan ve istekle:
"evet" dedi.
bunun üzerine, amilkar barka:
"öyleyse elini bu karbanın üstüne koy ve roma lılardan ölünceye kadar nefret edeceğine yemin et." dedi.
küçük anibal, büyük bir gururla elini kurbanın üstüne koydu ve yemin etti. genç kartaca lı bu yemine hayatının sonuna kadar bağlı kaldı. roma nın amansız bir düşmanı oldu. roma lılara karşı beslediği nefreti üstün yaradılışıyla besledi. bundan daha korkunç bir birleşme olamazdı.
anibal, m.ö.247 yılında doğdu. kartaca nın egemenliği için sürekli bir tehlike olan roma ya karşı nefret duygusu içinde büyüdü.
genç anibal, ant içtiği günden sonra bir savaş havası içinde yaşamaya başladı. ispanya da babasının yanında bulunduğu süre içinde savaşlara katılarak iyi bir asker olarak yetişti.
babası savaş alanında öldüğü zaman, anibal onun yanıbaşında kılıç sallıyordu ve henoz 18 yaşındaydı. bu savaş sonunda ispanya nın önemli bir bölümü kartaca nın eline geçti.anibal, kartaca süvari birliklerinin komutanı olarak kayınbiraderi asdrubal in emrinde sekiz yıl daha savaşlara katıldı. m.ö. 221 de astrubal kılıcı elinde ölünce, kartaca ordusu 26 yaşındaki anibal i başkomutanlığa seçti. babasının amacına varabilmek için hazırlıklara başladı. ispanya yı bütünüyle eline geçirecek, sonra pireneler i aşarak rhone vadisini alacaktı.
böylece galler ülkesinden geçen ve kartaca için gerekli kalay madenlerinin taşınıp getirildiği yolların güvenliğini sağlayacaktı. bir yönden de alp dağları eteklerinde oturan ve roma lıları ezmek için tasarladığı planda kendisine yardımcı olacak gal kabileleriyle de dostluk kuracaktı.
ilk önce, ispanya da ele geçiremediği biricik şehir saguntum u sekiz aylık bir kuşatmadan sonra aldı. artık roma lılara karşı açıkca harp açmıştı. roma nın da hazırlık yaptığını duyunca ordusunu üçe böldü. bunlardan birini kartaca ya gönderdi. öbürünü kardeşi astrubal komutasında olmak üzere ispanya da bıraktı. kendisi de üçüncü ordunun başına geçerek italya ya doğru yola koyuldu. bu ordu, 50.000 piyade, 9.000 süvari ve 37 filden meydana gelen bir kuvvetti.


anibal, bu orduyla pirene dağlarını aştı, rhone vadisini ele geçirdi ve aşılmaz alp dağlarına doğru ilerledi.
anibal in alp dağlarını hangi yoldan geçtiği kesin olarak bilinmemektedir. roma lı tarihçi tito livius a göre: kartaca lı komutan, durance vadisi boyunca ilerleyip mont geneve e ulaşmıştır. öbür tarihçilere göre de dora riparia vadisine gelmek için mont cenis ten geçmiştir. gerçek olan, bu seferin anibal e çok pahalıya malolmuş bulunmasıdır. çünkü padana düzlüğüne vardığında, ordusunun gücü çok azalmış, elinde 20.000 piyade, 6.000 süvari ve 10 fil kalmıştı.
anibal, ordusuna çekidüzen vermek ve askerlerini dinlendirmek için bir süre padana düzlüğünde konakladı. kendisi de yorgun düşmüş ve geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu gözlerinden birini kaybetmişti.
anibal, italya da roma lılarla ilk olarak tiçino ırmağı kıyısında çarpıştı. bu savaşta roma ordusu büyük bir yenilgiye uğradı. kısa bir süre sonra trabia da yapılan ikinci savaşta da roma lılar yenildi. böylece bütün kuzey italya, anibal in eline geçmiş oldu. bundan sonra apeninler i aşarak etrürya ya girdi.


m.ö. 217 yılında, trasimeno gölü kıyısında roma lılar üçüncü defa kartaca ordusuna yenildiler. orta italya ya giren anibal, romayı kuşatmaktansa güneye inerek yunan şehirlerini roma lılardan ayırmayı ve makedonya kralı filip v le anlaşmayı uygun buldu. onların yardımlarını sağlamakla gecikmedi. ama orta italya daki şehirler roma dan ayrılmamışlar, küçük savaşlarla anibal i yıpratma siyasetini gütmeye başlamışlardı. roma da aynı biçimde hareket ediyordu.


m.ö. 216 yılında, parti kavgaları yüzünden roma nın siyaseti değişti ve roma ordusu açık bir savaşı kabul etti. canusium da cereyan eden bu savaşta 86.000 kişilik roma ordusu anibal in önünde perişen oldu. ama kartaca lı ünlü komutan kesin bir sonuca ulaşmak için gereken davranışta bulunmadı. belki de kartaca dan istediği yıpranmamış birlikleri bekliyordu. ama oradan hiçbir yardım sağlayamadı. anibal in kardeşi astrubal, ispanya dan birlikleriyle ağabeyine yardıma koşmak istediyse de başaramadı. daha italya ya girer girmez yokedildi.
anibal tekrar güneye çekildi ve 16 yıl ordusu ile orada kaldı. bu yıllar içinde roma lılar publius scipio nun komutası altında ispanya yı ele geçirerek afrika ya kadar gitmişlerdi. anibal e yardımdan kaçınan kartaca, ünlü komutanlarından yardım dileğinde bulundu. ordusunu topluca denizden kuzey afrika ya geçiren anibal roma lılarla zama da karşılaştı.
m.ö. 202 yılında cereyan eden bu savaşta yorgun kartaca ordusu kendinden kat kat üstün roma lılar karşısında yenilgiden kurtulamadı. anibal bütün strateji ustalığını kullanmış, bütün hilelere başvurmuştu. ama gençliğindenberi kartaca lılar karşısında savaşmış ve onların bütün taktiklerini öğrenmiş olan roma lı komutan scipio, anibal in oyunlarına gelmemişti.
hayatında ilk ve son defa büyük bir yenilgiye uğramış olan anibal, savaştan sonra kartaca ya döndü. otuzaltı yıldanberi vatanından uzak kalmıştı. bu yenilginin intikamını almak için orduyu yeniden düzene sokmaya kalktı. ama, kartaca lılar savaşmak değil, ticaret yapmak istiyorlardı. anibal i dinlemediler. bu büyük komutan da memkeletini bırakıp roma lılara karşı savaşa hazırlanan suriye kralı antiochus III e yardıma gitti.
kral antiochus III, savaşta bu büyük komutanın uyarmalarını dinlemedi ve roma lılara yenildi. roma lılar barış anlaşmasında anibal in de kendilerine teslim edilmesini istediler. bunu haber alan anibal, anadolu daki bithynia kralı prusias ın sarayısan sığında. ama roma lılar onu burada da buldular. anibal, kaldığı evin sarıldığını görünce: "roma halkını, şu hergünkü derdinden kurtaralım" diyerek yanında taşıdığı zehiri yutarak intihar etti.
garip bir rastlantı; teslim olmaktansa ölmeyi tercih eden anibal, kendi hayatına kıyarken, onu ilk ve son defa yenilgiye uğratan roma lı komutan scipio da ölerek tarih sahnesinden çekiliyordu. (m.ö. 183)

Kartaca, M.Ö 814 yılında, Filistin topraklarında bulunan Tire (Sur) kentinden gelen Fenikeli tüccarlar tarafından Tunus yarımadasında kurulmuş olan bir Fenike kolonisidir. Kartaca, Fenike dilinde QRT-HSDT (Kart-haşadt) yani "Yeni Şehir" anlamına gelmektedir.
Bugün için Kartaca ile ilgili yazılı kaynaklar, Romalı ve Yunanlı tarihçilerin çalışmalarıyla sınırlıdır. Gerek Kartacalıların gerekse de Fenikelilerin papirus kullanmaları ve bu materyalin zaman içinde dağılması sonucu, Kartaca ve Fenike yazılı kaynakları zamanımıza kadar ulaşmamışdır. Bu sonuçta kuşkusuz Pön savaşları sonunda Roma ordusunun Kartaca'yı yakıp yıkmasının da etkisi vardır.
Hem Antik Yunanistan hem de Roma İmparatorluğu'nun, Kartaca ile tarihin büyük bir bölümünde Akdeniz ticareti için rekabet halinde olmaları ve bu rekabetin sıcak çatışmalara varmış olması nedeniyle bu tarihçilerin çalışmaları büyük ölçüde önyargılı çalışmalardır.

Kuruluş ve Kolonileşme
6.Yüzyıl başında Babil Kralı Nabukadnezar tarafından Tire kenti yıkılınca, tüm Fenike kolonilerinin en büyüğü, en zengini ve en güçlüsü olan Kartaca bağımsız duruma geldi. Tire ve Sidon şehirlerinin İspanya ile Sicilya'da kurdukları koloniler Yunan istilalarıyla karşılaşınca Kartaca'dan yardım istediler. Sonuçta Sicilya üzerindeki Yunan gücü durdurulmakla kalmadı, Kartaca hem Sicilya'da, hem de Balear adaları ile İspanya kıyısında kendi kolonilerini kurdu. Ardından Sicilya, Sardunya ve Balear adalarının tamamı Kartaca tarafından ele geçirildi; Libya ve Cezayir kıyılarında yeni koloniler kuruldu. M.Ö 520 yılı civarında Cebelitarık Boğazı'nın ötesine yollanan bir keşif birliği, Fas, Moritanya, Senegal, Gine ve hatta Madeira ile Kanarya Adaları'nda yeni yerleşimler kurdu. Sürekli büyüyen Kartaca kentinin nüfus fazlası bu yeni yerleşimlere iskan ediliyordu. Özellikle Kuzey Afrika kolonilerindeki nüfusun yerli Afrikalılarla karışması sonucu ortaya Libyo-Fenikeliler olarak adlandırılan yeni bir ırk çıktı.
Kartaca kenti, Tyre (Sur) kenti kraliçesi Elishar tarafından (Yunan kaynaklarında Elissa ya da Elissar, Roma kaynaklarında Dido) İ.Ö. 814 ya da 813 yıllarında kurulmuştur.
Akdeniz’deki merkezi konumu Kartaca’ya deniz ticaretinde geniş olanaklar sağlamıştır. Fenikeli tüccarlar açısından geleneksel hale gelen Doğu Akdeniz ticaretinin yanı sıra Batı Akdeniz’e de aynı derecede yakın olmasıyla Kartacalı tüccarlar, Batı Akdeniz’de bağlı koloniler oluşturmakta gecikmediler.
Fenike kentleri, tarihlerinin hiçbir döneminde tam bağımsız kent devletleri olmamışlardır, komşuları olan güçlü devletlerin hegemonyalarını kabul etmiş, Akdeniz’de serbestçe ticaret yaparak servet edinmenin bir bedeli olarak gördükleri yıllık vergileri bu devletlere ödemişler, bunu ticari faaliyetlerin bir sabit maliyeti olarak görmüşlerdir. Dolayısıyla denizaşırı Fenike kolonileri de kendi politik ve ticari stratejilerini bağımsızca geliştirmişlerdir. Kartaca da bu denizaşırı kolonilerden biri olarak, konumunun getirdiği olanaklardan serbestçe yararlanmıştır.
İ.Ö. 509 yılında Roma Cumhuriyeti ile Kartaca arasında, Akdeniz’in ticari ve politik etki alanları olarak iki devlet arasında bölüşümünü sağlayan bir anlaşma da, Kartaca’nın Batı Akdeniz ve Kuzey Afrika kıyılarındaki genişlemesine katkıda bulunmuştu.
İ.Ö. 5. yüzyıl başlarında Kartaca artık Batı Akdeniz ve Kuzey Afrika kıyılarında geniş bir etki alanını kontrol etmektedir. Eski Fenike kolonilerini –yer yer zor kullanarak- kontrolü altına almış, Libya’daki göçebe çöl kabilelerini sindirmiştir. Akdeniz’de Kartaca genişlemesi, İspanya kıyılarından başlayarak iç kesimlere, Sicilya, Balear adaları, Sardunya ve Kuzey Afrika kıyılarındaki kolonileşmeyle altın devrine ulaşmıştır.

Kartaca İmparatorluğu'nun Siyasi Yapısı
Kartaca, iki kral, iki de kurul tarafından yönetiliyordu. İki kuruldan daha geniş yetkileri olan senato en varlıklı ailelerin reisleri arasından seçilen 300 kişiden oluşan bir kuruldu. Otuz kişilik bir iç kurul üyeliği ömür boyu olmakla birlikte diğer üyeler belirli aralıklarla seçim yoluyla yenilenirlerdi.
Meclis ise belirli bir varlık düzeyinin üstündeki tüm özgür Kartaca vatandaşlarından oluşmaktaydı. Esasen seçilen kralların onaylanması dışında fazla bir yetkisi yoktur.
Krallar bir yıllık görev süreleri için seçiliyorlardı. Yetkileri senatonun denetimi ve kamu kurumların yönetimi idi.

Ordu ve Donanma
Kara Ordusu
Başlarda antik çağın hemen her kara ordusundaki gibi Kartaca kara ordusu da hafif piyadeler, hafif süvari birlikleri ile hafif ve hızlı savaş arabalarından oluşmaktaydı.
Yunan kent devletleriyle yapılan çatışmalarda yeniliklere açık Kartaca yönetimi, ağır piyadenin etkinliğini ve bunların karşısında savaş arabalarının etkisizliğini fark etmiş, Spartalı bir paralı askeri, Kartaca kara ordusunu yeniden düzenlemekle görevlendirmişti.
Böylece yeniden düzenlenen Kartaca kara ordusunun piyade unsurları, falanks düzeninde çarpışan hopliteslerden oluşturulmuştur. Savaş arabalarının yerine daha sonraları Pers ordularından öğrendikleri filleri kullanmışlardır.
Donanmada olduğu gibi kara ordusunun da ağırlığını paralı askerlerden oluşmaktaydı.

Donanma
Kartaca'nın ekonomik gücünün deniz yoluyla yapılan ticarete dayanması onları, bu deniz yollarının güvenliğini sağlayacak güçlü ve dinamik bir donanma geliştirmeye zorlamıştır. Parçalar halinde neredeyse tüm Akdeniz'e yayılmış olan donanma, özellikle kıvrak korsan gemileriyle baş edebilecek tarzda imal edilmiş olup yelken ve gerektiğinde küreklerle idare ediliyordu ve seçkin bir mürettebatı barındırıyordu.
Her ne kadar Kartaca donanması dillere destan bir donanmaysa da, Roma ve müttefiklerinin (başta Yunan kent devletleri ve Yunan kolonileri) oluşturduğu bileşik donanma karşısında girişilen çatışmalarda başarılı olamamıştır.

Roma ile İlişkiler
İ.Ö. 6. yüzyılın sonlarından itibaren Roma ile Akdeniz'in etki alanı olarak paylaşılmasında, Kartaca ile Roma arasında ufak sürtüşmeler dışında pek fazla sorun yaşanmadı. Ancak İ.Ö. 3. yüzyılda dengeler değişmeye başlamıştır. İtalya yarımadasında Yunan kent devletleri üzerinde kesin hakimiyet kuran Roma, Akdeniz ticaretinden payını artırmaya gitmek yolundadır artık.
Akdeniz üzerindeki etki alanları çekişmesi, Pön savaşları olarak tarihe geçecek bir dizi çatışmaya yol açmıştır. Sicilya'daki Yunan kolonileriyle Kartaca arasında çıkan çatışmada, Yunan kolonilerinin Roma'nın yardımını istemeleri üzerine 1. Pön Savaşları çıkmıştır. İ.Ö. 265 yılında, ağırlıklı olarak deniz savaşlarıyla süren bu savaşlar İ.Ö. 241 yılında Kartaca'nın barış istemesiyle sonuçlanmıştır.
Bu yenilgiden sonra Kartaca İber yarımadası'na gözlerini dikmiştir. Kartaca, General Hamilcar Barca ve oğulları Hannibal ve Hasdrubal İber yarımadasının neredeyse tümünü kontrol altına almıştır. Roma'nın elinde sadece Saguntum kenti kalmıştı. Gelişmeleri endişeyle izleyen ve Kartaca'yla yeni bir çatışmayı politik olarak gerekli gören Roma, İ.Ö. 218 yılında, Kartaca ordularının Ebro nehrini geçmelerinin savaş durumu sayılacağını belirten bir girişimde bulunmuştur.
Bunun üzerine patlak veren 2. Pön Savaşlarında Hannibal kara ordusuyla İber yarımadasından kara yolunu kullanarak İtalya'ya ilerledi. 2. Pön Savaşları, Hannibal'in tarihin gördüğü en yetenekli komutanlardan sayılmasına neden olacak birbiri ardına kazanılan başarılarla sürdü. Ancak İtalya topraklarında kesin sonuçlu bir başarı sağlamayan Hannibal, Roma'nın İ.Ö. 204 yılında Kartaca yakınlarına bir çıkartma yapması üzerine İtalya'dan ayrılmak zorunda kalmıştır. İ.Ö. 203 yılında Zama savaşında Hannibal orduları Roma ordusu karşısında yenilgiye uğramış ve Kartaca, oldukça ağır barış koşullarını kabul etmiştir.
Bu iki yenilgi sonrasında gücünden çok şey kaybetmiş olan Kartaca'ya karşı Roma'nın son darbesi, İ.Ö. 149 yılında başlayan ve İ.Ö. 146 yılında Kartaca kentinin tümüyle yakılıp yıkılmasıyla son bulan 3. Pön Savaşıdır.
 
Alıntı ile Cevapla
Eski 12 Nisan 2021, 18:13   #2
"Nil satis nisi optimum"
 
HaDeS Kullanıcısının Avatarı

 
Kayıt Tarihi:03 Şubat 2018
Şehir: MANİSA
Yaş: 39
Mesajlar: 27,364
Konular: 5061
Cinsiyet:
Ruh Halim : : Huzurlu
Aldığınız Beğeni: 3921
Beğendikleriniz: 4
Durumu: HaDeS  Şuan Çevrimiçi

:unlem Hannibal Ve Pön Savaşları

Pön Savaşları, Kartaca Savaşları olarak da bilinir. Kartaca ile Roma Cumhuriyeti arasında, MÖ 264-146 yılları içinde, Akdeniz deniz ticaretini ele geçirmek ve elde tutmak için yapılan ve üç evre olarak gerçekleşen savaşlardır.


 
Alıntı ile Cevapla
Eski 05 Haziran 2021, 13:26   #3
Www.ForumTutkusu.Com
 
Klinsmann Kullanıcısının Avatarı

 
Kayıt Tarihi:19 Ocak 2020
Şehir: manisa
Mesajlar: 805
Konular: 131
Cinsiyet:
Ruh Halim : : none
Aldığınız Beğeni: 26
Beğendikleriniz: 0
Durumu: Klinsmann Şuan Çevrimdışı

Varsayılan

karataca ismini bir yerden hatırlıyorum ben

 
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu Oluştur  Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
hannibal , pon , savaşları , ve


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Mesaj Yazma Kuralları
Konu Açma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

İfadeler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm zamanlar GMT +3 olarak düzenlenmiştir. Şuan Saat: 22:50.

Forum Yasal Uyarı
vBulletin® ile tasarlanmıştır.
Telif hakkı ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd. Aittir
Kuruluş : Forumtutkusu.Com © 2014 - günümüz
Kurucular : Painfully & Surly
Tema Tasarımı ve Düzenlemesi: Painfully & Surly
Teknik Destek: atmaca & Technical
ForumTutkusu.com Her Hakkı Saklıdır
Forumumuzda Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve genel ahlâk kurallarına aykırı yazılar yazmak kesinlikle yasaktır. Telif hakkı içeren mesajların yazılmamasına özellikle dikkat edilmelidir. 5651 Sayılı Yasa gereği forumumuzda yazılan mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazıları yazan üyelere aittir. Şikâyetleriniz ve diğer konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim : [email protected] Şikayetleriniz için en geç 1(bir) hafta içersinde size geri dönüş sağlanacaktır.

Forumtutkunlarının Tek Adresi: ForumTutkusu.Com - Ask Forumu, Tutkulu Forum, Eğlence Forumları,


forum

güncel forum

genel forum

forum tutkusu

Sohbet Sohbet online türkçe chat Sohbet odaları